طرح درس خوش نويسي ويژه دبيران هنر دوره ي راهنمايي تحصيلي :خوشا نزهت باغ در نوبهار
|
مشخصات كلي |
شماره ي طرح درس : نام درس: خوش نويسي موضوع درس: سرمشق خوشا نزهت باغ ... |
مجري: تاريخ اجرا: مدت اجرا: 90 دقيقه |
محل اجرا: كلاس خوشنويسي كلاس: سوم راهنمايي تعداد فراگير:20 نفر |
| ||
|
هدف |
1- كلي : آشنايي فراگيران با : قواعد حروف و كلمات سرمشق خوشا نزهت باغ در ... و شناخت روي حروف و اتصالات جديد خصوصاً حروف دايره ي معكوس مانند ع و ح و كاربردي كردن خوش نويسي |
| ||||
|
2- ديني : توجّه فراگيران به زيبايي خط و اينكه خطّ خوش از استعدادهاي خدادادي است ، نظر به اين كه خوش نويسي با عرفان اسلامي و ادبيّات آميخته و عجين است، با توجّه به اينكه اولياء دين اكثراً از خطّ خوش و زيبا بهره مند بوده اند. |
| |||||
|
3- رفتاري: الف: تمرين حروف و اتصالات. ب: استفاده ي بجا و صحيح از ابزار خوشنويسي و پهناي سر قلم ج: استفاده از خوش نويسي و زيبايي كلمات جهت پرورش خلاقيت و نوآوري د: شناخت عوامل مؤثر تركيب در سطر و اصول و درك زيبايي شناسي هـ: استفاده از توانايي هاي فردي و اعتماد به نفس و: ايجاد انگيزه جهت خوش خط شدن فراگيران |
| |||||
|
انتخاب |
روش هاي تدريس: روش تدريس فعال براي شناخت اصول و قواعد حروف و كلمات ، شناخت بيشتر قاعده ي تركيب در سطر و زيبايي يك سطر يا قطعه ي خوش نويسي |
| ||||
|
رسانه هاي آموزشي : الف: سرمشق ، توضيحات – حركات و قواعد حروف و كلمات موجود در درس ب: نمونه خط نوشته شده با قلم ني و مركب توسط معلم ج: پوستر آثار خطي اساتيد بزرگ معاصر د: اسلايد آثار خطي خوش نويسان هـ: ضبط صوت و نوار موسيقي بدون كلام ملايم |
| |||||
|
مراحل اجرا |
1- فعاليت هاي مقدماتي : احوالپرسي و ايجاد ارتباط عاطفي، حضور و غياب ، توجه دانش آموزان به خط زيبا و ارزش آن جهت ايجاد انگيزه و همچنين نوشتن جمله ي بسم ا... با خط خوش روي تابلو |
زمان | ||||
|
5 دقيقه | ||||||
|
2- ارزشيابي تشخيصي: در ارتباط با درس قبل فعاليتهاي ذيل به انجام مي رسد: الف: تمرين درس قبل ديده شده و پيشرفت و سطح يادگيري فراگيران بررسي شود. ب: پرسش و پاسخ از فراگيران صورت گيرد: 1.كلمه ي « بني » با چند حركت قلم نوشته مي شود. 2.چرا كلمه ي «شت» بصورت كشيده نوشته مي شود. 3.كلمه ي « خا » با چند حركت قلم نوشته مي شود. 4.فاصله ي بين حروف و كلمات در سطر چقدر بايد باشد. |
10 دقيقه | |||||
|
3- آماده سازي ( زمينه سازي ) : به نمايش گذاشتن آثار خوش نويسان در قالب هاي مختلف خوش نويسي بوسيله ي اسلايد، پوستر و قطعات خطي و صحبت در زمينه ي اين قالب ها ، همچنين توضيحاتي در مورد اصول، تركيب و كرسي داده شود. |
10 دقيقه | |||||
|
مراحل اجرا |
4- ارائه ي درس : فعاليت معلم: ابتدا معلم با طرح سؤال هاي هدف دار از بعضي دانش آموزان ، از آنها مي خواهد تا برداشت خود را از قالبها و قطعاتي كه ديده اند بيان نمايند و در مورد ارزش و زيبايي خط بحث و تبادل نظر كنند. سپس معلم سرمشق درس سوم ( خوشا نزهت باغ در ... )را با گچ روي تابلو نوشته و در حين نوشتن قواعد و موارد قابل توضيح را براي فراگيران مي گويد و از آنها مي خواهد تا با قلم ني و مركب به تمرين بپردازند. با پخش موسيقي بدون كلام ملايم درحين تمرين معلم تك تك دانش آموزان را صدا كرده ، تمرين آنها را مي بيند و رفع اشكال مي كند و نحوه ي صحيح نوشتن كلمات را با توجه به اصول و قواعد آموزش مي دهد. در پايان معلم از فراگيران مي خواهد تا با توجه به توضيحات و دقت بيشتر به تمرين ادامه دهند. |
فعاليت فراگير: فراگيران با توجه به سؤالات مطرح شده و ديدن نمونه ي آثار خطي برداشت خود را از تصاوير بيان كرده و به سؤالات پاسخ مي دهند و بحث خود را درباره ي زيبايي و ارزش خط به نتيجه مي رسانند. پس از نوشتن سرمشق روي تخته سياه ، فراگيران وسايل خوشنويسي را آماده كرده ، ضمن گوش فرادادن به موسيقي با دقت و جديت از روي آن كار كرده و تمرين خود را تك به تك به معلم هنر خود نشان داده تا رفع اشكال شده و توضيحات مورد نياز در اين مورد داده شود. در ادامه پس از رفع اشكال تمرين ها توسط معلم ، فراگيران با گرفتن نتيجه ي مطلوب از كار خود ، تمرين را ادامه داده و براي ارائه ي پاكنويس و ارزشيابي آماده مي شوند. |
45 دقيقه | |||
|
| ||||||
|
فعاليت هاي تكميلي |
5- جمع بندي ضمن نظارت بر كار فراگيران معلم از آنها مي خواهد خط خود را با سرمشق مقايسه و پاكنويس كنند. |
دانش آموزان خط خود را با سرمشق مقايسه و ضمن پي بردن به نقايص كار در نهايت يك با سرمشق را پاكنويس مي كنند. |
5 دقيقه | |||
|
6- ارزشيابي تكويني: معلم سؤالاتي را در زمينه ي قواعد و اينكه به غير از خوشنويسي با قلم ني با چه روش ديگر مي توان خطاطي كرد از فراگيران مي پرسد و از آنها مي خواهد خط هايشان را براي ارزشيابي به معرض ديد قرار دهند. |
فراگيران به اين سؤال ها پاسخ مي دهند و هر كدام روشي را براي خطاطي به غير از قلم ني ارائه مي دهند. آنها آخرين خط خود را جهت ارزشيابي به معرض ديد قرار مي دهند. |
10 دقيقه | ||||
|
فعاليت هاي تكميلي |
7- تعيين تكليف : معلم از فراگيران مي خواهد تا با تحقيق و پرس و جو روش هاي ديگر خطاطي از جمله نقاشي خط ، خط كوفي بنايي ، خط تزييني ، خطاطي با هاشور و ... را تجربه كرده و به ابتكارات جديدي در اين زمينه دست زده ، حاصل كار را به كلاس بياورند. |
3 دقيقه | ||||
|
8- تعيين موضوع جلسه ي آينده: آوردن وسايل خوش نويسي ، مداد رنگ ، ماژيك و مداد جهت تمرين سرمشق درس چهارم ، همچنين دست زدن به ابتكارات جديدتر و جستجوهاي تازه ، از جمله سه بعدي كردن خط. |
2 دقيقه | |||||

